Elektrická odvíčkovací vidlička slouží k odvíčkování pláství, provozní napětí 220 V s příkonem 65 W. Elektrická odvíčkovací vidlička nemá zabudovaný regulátor teploty, může se tedy při delších pracovních přestávkách více ohřát, než je k odvíčkování potřebné. Během pracovních přestávek je možné elektrickou vidličku postavit svisle do nádoby s trochou vody (asi 2 cm hluboko). Nádoba by měla být v horním okraji tak úzká, aby se vidlička mohla do nádoby zavěsit a nedotýkala se dna (např. lze použít třeba plechovku a lehce jí podle potřeby stlačit). Šíře vidličky je 7 cm.
Při práci směřuje uzavřená strana odvíčkovací vidličky směrem nahoru. Na této ploše se při práci hromadí odvíčkovaný vosk a může se pak lehce odstranit. Již při krátkodobém používání je zřejmé, jak lehce elektrická vidlička stáhne buněčná víčka a zanechá hladkou řeznou plochu. Výhodou vidličky je, že při práci je dotyk ohřátého břitu s pláství tak krátký, že se med nepoškodí. Tenká vrstva z taveného vosku, která se může náhodně vytvořit nad otevřenými buňkami, nezabraňuje jejich vyprázdnění při odstřeďování. V případě nutnosti lze vrstvu lehce odstranit klasickou odvíčkovací vidličkou.
Břit otřete papírovou utěrkou. K přeostření vidličky se používá přiložený smirkový papír, který před broušením lehce navlhčete vodou. Kruhovými pohyby lehce povedete břit po brusném papíru sem a tam v odpovídajícím úhlu, který je na vidličce. Nikdy nepoužívejte k přebroušení vidličky pilník!
Elektrická odvíčkovací vidlička se nesmí ponořit do vody více jak cca 2 cm, aby nevnikla voda do topného tělesa. Tím by došlo k znehodnocení topného tělesa. Přiměřené nakládání s vidličkou je předpokladem pro její dlouhodobou životnost.
Velmi tmavé plástve s propadlými buněčnými víčky již nelze ani elektrickou vidličkou odvíčkovat, protože vícenásobně vrstvená víčka již nejsou tavitelná. Zde pomůže pouze klasická odvíčkovací vidlička.